Hakkımızda

Eskişehir Avukat Gökçe BALOĞLU, Eskişehir Barosuna bağlı Eskişehir ilinde avukatlık hizmeti vermektedir. Eskişehir Avukat arayışınıza, Eskişehir’de Hukuk bürosu olan Eskişehir Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Ofisi, Baloğlu Hukuk & Danışmanlık olarak, müvekkillerimizin hukuksal sorunlarında yanlarında olmaya devam ediyoruz.

İletişim

Bize istediğiniz her alanla ilgili soru sorabilirsiniz. Sorduğunuz sorular en geç 24 saat içinde cevaplanır. Eskişehir Avukat Soru SOR!

Eskişehir Nafaka Davaları ve Nafaka Çeşitleri

Eskişehir Nafaka Davaları ve Nafaka Çeşitleri

Eskişehir Nafaka davaları ve Nafaka Çeşitleri nelerdir?

Nafaka; en basit şekli ile boşanmış olan eşlerden durumu iyi olanın, maddi olarak durumu daha kötü olan eşe karşı ve velayeti kendisinde olmayan çocuklarına karşı geçinmelerini sağlayacak miktarda ödemekle yükümlü olduğu paradır. Nafaka istemi, boşanma davası ile birlikte olabileceği gibi boşanma sonuçlandıktan sonra da dava yoluyla istenebilir. Nafaka davaları basit davalar değildir, koşulları bulunmaktadır. Bu sebeple Aile hukukuna giren nafaka davalarının işinde uzman bir Avukat ile takip edilmesi gerekmektedir. Eskişehir Avukat Gökçe Baloğlu tarafından kurulan Baloğlu Hukuk Bürosu olarak Eskişehir ve çevre illerde Nafaka davalarının takibini yapmaktayız. Nafaka davası açılırken hak kaybı yaşanmaması için Eskişehir Avukatları arasında yer alan Eskişehir Avukat Hukuk Bürosu Baloğlu hukuk büromuz ile iletişime geçebilir, Eskişehir Aile Hukuku konusunda Eskişehir Aile avukatı Gökçe Baloğlu tarafından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kaç çeşit nafaka vardır?

Kanunda dört çeşit nafaka düzenlenmiştir;

  • Tedbir nafakası
  • Yoksulluk nafakası
  • İştirak nafakası
  • Yardım nafakası

Tedbir Nafakası ne demek?

Boşanma davası açıldığı esnada veya açılmadan önce hakim tarafından eşlerden herhangi birine veya 18 yaşını geçmemiş olan çocuğa en geç hüküm verilene kadar bağlanmış olan nafakadır.

Tedbir nafakası ile hüküm sonunda verilen nafakanın aynı miktarda olması şart değildir. Tedbir nafakası hüküm sonunda verilen nafakadan daha az veya daha fazla olabilmektedir.

Yoksulluk nafakası ne demek?

Boşanma sonucunda yoksulluğa düşecek eşe bir diğer eşin vereceği nafaka türüdür. Yoksulluk nafakası belirlenirken eşlerin her birinin ekonomik durumu değerlendirilip hakim tarafından uygun bir miktara hükmedilir.

İştirak nafakası ne demek?

Boşanma sonucunda müşterek çocuk veya çocukların velayeti kendisine verilmeyen eşin, çocukların aylık giderlerine katılması için hakim tarafından hükmedilen nafaka türüdür. 18 yaşını geçmemiş olan çocuklar lehine hükmedilebilir.

Yardım nafakası ne demek?

Yardım nafakasının eşler ile veya boşanma davası ile bir ilgisi bulunmamakla birlikte akrabalık ilişkilerinden kaynaklanan bir nafaka türüdür. Bu nafaka türünde kişinin yardım etmemesi sebebiyle yoksulluğa düşecek olan altsoy veya üstsoy lehine hükmedilen nafaka türüdür. Bir örnek ile anlatacak olursak; anne veya baba, çocukları kendilerine yardım etmedikleri için yoksulluğa düşmüşlerse, açacakları bir dava sonucunda hakim kararıyla çocuklarından yardım nafakası alabilirler.

Eskişehir Avukat Gökçe Baloğlu tarafından kurulan Baloğlu Hukuk Bürosu olarak Aile hukukuna giren nafaka davalarında deneyimli Aile hukuku avukat kadromuz ile Eskişehir Aile Hukuku alanında hizmet vermekteyiz. Aile Hukuku altında nafaka davaları konusunda tüm hukuki sorularınızı yanıtlamak ve hukuki sorunlarınızın çözümü için bizlere ulaşabilirsiniz.

Eskişehir Nafaka davaları için yetkili ve görevli mahkeme hangisidir?

Nafaka davaları için görevli mahkeme; Aile Mahkemesi’dir.

Boşanmadan sonra açılacak nafaka davalarında, nafaka alacaklısının yerleşim yeri mahkemesi yetkilidir. Boşanma esnasında nafaka istenecekse zaten hali hazırda boşanma davasının yetkili olan mahkemesi, nafaka talebini de inceleyerek karara bağlar.

Eskişehir Avukat Gökçe Baloğlu tarafından kurulan Baloğlu Hukuk Bürosu, Aile hukukuna giren Nafaka davaları konusunda yetkin hizmet vermektedir. Eskişehir Avukat Gökçe Baloğlu tarafından kurulan Baloğlu Hukuk Bürosu olarak aile hukukuna giren nafaka davalarında deneyimli Aile hukuku avukat kadromuz ile Eskişehir ve çevre illerde Aile Hukuku alanında hizmet vermekteyiz. Aile Hukuku altında Nafaka davası konusunda tüm hukuki sorularınızı yanıtlamak ve hukuki sorunlarınızın çözümü için bizlere ulaşabilirsiniz.

Eskişehir Tedbir Nafakasını kimler talep edebilir?

Türk Medeni Kanunu Madde 169’da; ‘’Boşanma veya ayrılık davası açılınca hâkim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri resen alır.’’ denmektedir. Kanun maddesine göre hakim, talebe gerek kalmadan boşanma süresince yoksul duruma düşecek olan eş ve ergin olmayan çocuklar lehine tedbir nafakasına hükmeder.

Eskişehir Yoksulluk Nafakasını kimler talep edebilir?

Türk Medeni Kanunu Madde 175’de; ‘’Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan malî gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz.’’ Denmektedir. Kanun maddesine göre hakim, maddede sayılan durumları dikkate alarak eşlerden biri lehine yoksulluk nafakasına hükmeder.

Eskişehir İştirak Nafakasını kimler talep edebilir?

Türk Medeni Kanunu Madde 182 ‘de; ‘’…. Velâyetin kullanılması kendisine verilmeyen eşin çocuk ile kişisel ilişkisinin düzenlenmesinde, çocuğun özellikle sağlık, eğitim ve ahlâk bakımından yararları esas tutulur. Bu eş, çocuğun bakım ve eğitim giderlerine gücü oranında katılmak zorundadır…’’ denmektedir. Kanun maddesine göre müşterek çocuğun velayetinin kendisine verilmeyen taraf, müşterek çocuğun giderlerine katılmak zorundadır.

Eskişehir Yardım Nafakasını kimler talep edebilir?

Türk Medeni Kanunu Madde 364’de; ‘’Herkes, yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üstsoyu ve altsoyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür. Kardeşlerin nafaka yükümlülükleri, refah içinde bulunmalarına bağlıdır. Eş ile ana ve babanın bakım borçlarına ilişkin hükümler saklıdır.’’ Denmektedir. Kanun maddesine göre sayılan aile bireylerinden maddi yardım almadığı takdirde yoksulluğa düşecek olan taraf yoksulluk nafakası talep edebilecektir.

Eskişehir Avukat Gökçe Baloğlu tarafından kurulan Baloğlu Hukuk Bürosu olarak aile hukukuna giren Nafaka davalarında deneyimli Aile hukuku avukat kadromuz ile Eskişehir Aile Hukuku alanında hizmet vermekteyiz. Aile Hukuku altında nafaka davaları konusunda tüm hukuki sorularınızı yanıtlamak ve hukuki sorunlarınızın çözümü için bizlere ulaşabilirsiniz.

Eskişehir alınan nafaka iptal edilebilir mi?

Yukarıda sayılan tüm nafaka çeşitleri, koşullar oluştuğu sürece iptal edilebilmektedir. Örneğin yoksulluk nafakası, nafaka bağlanan eş evlendiği zaman sona ermektedir. Ha keza iştirak nafakası ise müşterek çocuk veya çocuklar ergin olduğu zaman sona ermektedir.

Gerekli koşullar oluştuğu zaman nafakanın iptali davası her zaman açılabilir. Nafakanın iptali davalarında Eskişehir Baloğlu Hukuk Bürosu olarak deneyimli kadromuz ile hak kaybı yaşamaması için etkin dava takibi yapmaktayız.

Eskişehir Avukat Gökçe Baloğlu tarafından kurulan Baloğlu Hukuk Bürosu olarak aile hukukuna giren Nafaka Davalarında deneyimli Aile hukuku avukat kadromuz ile Eskişehir Aile Hukuku alanında hizmet vermekteyiz. Aile Hukuku altında Nafaka davaları konusunda tüm hukuki sorularınızı yanıtlamak ve hukuki sorunlarınızın çözümü için bizlere ulaşabilirsiniz.

Eskişehir’de Nafaka Davaları dava takip hizmetini Avukat Gökçe BALOĞLU nasıl vermektedir?

Avukat Gökçe BALOĞLU Aile hukuku Boşanma ve Nafaka avukatı olarak, sorumluluğunu üstlendiği dosyanın durumuna göre öncelikli olarak hukuki bir yol haritası çıkarır.

Yapılacak bütün hukuki adım ve işlem öncesinde Aile hukuku Boşanma ve Nafaka avukatı olarak temsil ettiği kişinin haklarını hukuk çerçevesince  nafaka davaları ile alakalı tüm bilgileri bildirmektedir.

Nafaka davalarının sonuçlandırılması için avukatlığını üstlendiği kişilere süreç ve geri bildirimleri yapar, dava konusunda fikir alışverişlerini sürekli olarak takip eder.

Eskişehir En İyi Nafaka Davası Avukatı ile Çalışmak Önemli midir?

Aile hukuku problemleriniz için hukuki desteğine başvuracağınız Aile hukuku Boşanma ve Nafaka avukatının deneyimli, hızlı ve en etkili şekilde çözüme ulaştıracak Aile hukuku Boşanma ve Nafaka avukatları olmaları gerekmektedir.

Eskişehir en iyi Aile hukuku Boşanma ve Nafaka avukatı, hukuki tecrübe, nafaka davalarında kazandığı tecrübe, bilgi ve birikimi itibariyle yetkin bir Aile hukuku Boşanma ve Nafaka avukatı olmalıdır.

Eskişehir en iyi Aile hukuku Boşanma ve Nafaka avukatından hukuki destek alan kişilerin hak kaybı yaşamaması için en hızlı çözümü sunması gerekir. Bu nedenle birçok kişi, Eskişehir en iyi Aile hukuku Boşanma ve Nafaka avukatı arayarak Nafaka davalarını başarılı, hızlı ve hak kayıpsız bir şekilde takip edecek Aile hukuku Boşanma ve Nafaka bulmak ve hukuki konularda sorunsuz bir şekilde sonuç almak ister.

Aile hukuku avukatı tarafından yazılan bu makalemizde Aile hukuku ile ilgili bilgilendirmelerde bulunduk, Eskişehir Aile hukuku Boşanma ve Nafaka davası Avukat ihtiyaçlarınız için Eskişehir ve çevre illerde açılacak Eskişehir Aile hukuku Boşanma ve Nafaka davaları ve Aile Hukuku’na İlişkin Tüm İhtilaf konuları ile ilgili avukatlık, hukuki danışmanlık, uyuşmazlık ve dava hizmetlerini için Eskişehir Barosuna kayıtlı Eskişehir Avukat ofisleri arasında yer alan Eskişehir Aile hukuku Boşanma ve Nafaka davaları Avukatı Gökçe BALOĞLU Hukuk Ofisinde Eskişehir Aile hukuku Boşanma ve Nafaka davaları Avukatı olarak müvekkillerimize hizmet vermekteyiz.

Diğer Hukuki Hizmetlerimiz

Aile Hukuku,
Bilişim Hukuku,
Enerji Hukuku,
Gayrimenkul Hukuku,
İcra ve İflas Hukuku,
İş Hukuku,
Kentsel Dönüşüm Hukuku,
Miras Hukuku,
Sağlık Hukuku,
Sermaye Piyasası Hukuku,
Sigorta Hukuku,
Şirketler Hukuku,
Ticaret Hukuku,
Tüketici Hukuku,
Vergi Hukuku,
Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku,
Kişisel Verilerin Korunması Hukuku,
Spor Hukuku,
Rekabet Hukuku,
Bankacılık ve Finans Hukuku,
Marka ve Patent Hukuku,
Boşanma Davaları,
Ceza Hukuku,
Trafik Hukuku,
Kira Davaları,
Konkordato,
Ortaklığın Giderilmesi Davaları,
Uyuşmazlıkların Çözümü ve Dava Takibi

Saygılarımızla,
Eskişehir Avukat Gökçe BALOĞLU

NOT:
Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı BALOĞLU Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.

Okumuş olduğunuz bu makale yazısı genel hatlarıyla ele alnır tarzda Aile Hukuku kategorisinde yer alıp, Eskişehir Aile Avukatı tarafından yazılmıştır. Makale içeriği ile ilgili size özel detaylı bilgi için büromuzla ya da avukat bir meslektaşımız ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Bizlerle iletişime geçmek isterseniz; İletişim için tıklayınız.

Eskişehir Aile Hukuku ile ilgili sorularınız varsa AVUKAT SOR sayfamızdan Eskişehir Aile Avukatı arkadaşımıza iletebilirsiniz. Aile Hukuku ile ilgili tüm makalere buradan ulaşabilirsiniz.

  • Eskişehir Aile Hukuku Makaleleri

    Eskişehir Aile Hukuku konusunda, Eskişehir Aile Hukuku Avukatları tarafından hazırladığmız Aile Hukuku makalelerini aşağıda bulabilirsiniz.

Velayet Davası

Velayet Davası Nedir? Velayet davası,.... tümünü gör

Eskişehir Nafaka Davaları ve Nafaka Çeşitleri

Eskişehir Nafaka davaları ve Nafaka Ç.... tümünü gör

Eskişehir Aile Avukatı

Eskişehir Aile Avukatı Eskişehir ail.... tümünü gör